Ragby je týmový sport přinášející významné sociální i zdravotní výhody. je to samozřejmě fyzicky náročný sport, který hráče připravuje fyzicky i mentálně na to, jak hrát s maximálním nasazením, ale přesto bezpečně a s respektem k soupeři. Všichni zúčastnění – hráči, trenéři i rodiče – se podílejí na budování pozitivního, bezpečného a zábavného prostředí, kde budou všichni hráči schopni dosáhnout svého maximálního potenciálu.
O co tedy v ragby jde?
Ragby je týmový míčový sport, kde se proti sobě staví 2 týmy. Útočící tým se snaží míč dopravit do „pětkového“ území, kde při položení míče na zem získává 5 bodů. Bránící tým se jim v tom snaží zabránit tím, že se zmocní míče (čímž se jejich role obrátí a stává se z bránícího týmu tým útočící a naopak) nebo za pomocí tzv. „skládek“, kdy protivníka položí na zem a zabrání mu v dalším postupu.
Toto byl opravdu jen SuperCity Express rychlíkový náhled na ragby, kompletní pravidla jsou poměrně rozsáhlá a věnujeme se jim zde.
Varianty ragby
Nejznámější varianty jsou Ragby 15s a Ragby 7s. Existují ale i další varianty Ragby 10s, Ragby 12s, Tag Ragby, Ragby na dotek, Ragby na vozíku a Plážové ragby.
Ragby 15s
Základní a také nejrozšířenější je ragby s 15ti hráči na každé straně. Oficiální název zní „Rugby Union“. Hraje se zápasovou formou 2 x 40 minut. Minimální doba na odpočinek mezi zápasy jsou 2 dny.
Ragby 7s
Druhé nejrozšířenější ragby se hraje se 7mi hráči na každé straně. Je to tzv. olympijské ragby nebo také „Rugby League“. Zápasy trvají 2 x 7 minut. Obvykle se hrají 3 – 4 zápasy za den. Tato varianta je také obvykle využitá při dětských turnajích, i když s mírnými modifikacemi pravidel podle věku dětí.